Total

Team Points
ENG 42
FRSO 42
WTB 26
NOLB 19

D14 , 3300 m , 80 m

Pos Name Nat Class Team Time Time
1 EVANS Jenny GBR D14 ENG 0:34:33 10’28”
2 GRAW Annika GER D14 WTB 0:35:05 10’37”
3 JAMSIN Fanny BEL D14 FRSO 0:38:04 11’32”
4 BECKMANN Linda GER D14 WTB 0:39:09 11’51”
5 THEYS Charlotte BEL D12 VVO 0:42:17 12’48”
6 VERDEYEN Elke BEL D10 VVO 0:42:41 12’56”
7 JAMSIN Laure BEL D14 FRSO 0:43:12 13’05”
8 FELLBAUM Alice GBR D14 ENG 0:47:07 14’16”
9 PARKINSON Elizabeth GBR D14 ENG 0:48:41 14’45”
10 TILKIN Fanny BEL D14 FRSO 0:55:13 16’43”
11 MENN Nathalie GER D14 WTB 1:06:24 20’07”
12 DEIJGERS Jill BEL D12 VVO 1:10:21 21’19”

D17 , 4100 m , 95 m

Pos Name Nat Class Team Time Time
1 HENKES Elisabeth BEL D18 VVO 0:31:04 7’34”
2 BLOMQUIST Julia GBR D16 ENG 0:36:07 8’48”
3 VERDEYEN Sien BEL D16 VVO 0:36:42 8’57”
4 LEAKE Alice GBR D16 ENG 0:38:05 9’17”
5 HARDING Rebecca GBR D16 ENG 0:39:28 9’37”
6 KLEIST Meike GER D16 WTB 0:39:36 9’39”
7 VAN ZWEDEN Anne NED D16 NOLB 0:41:00 10’00”
8 BASTIN Astrid BEL D18 FRSO 0:41:04 10’00”
9 VAN BOVEN Eva NED D16 NOLB 0:43:35 10’37”
10 MICHEL Laura GER D16 WTB 0:43:38 10’38”
11 HENKES Julia BEL D16 FRSO 0:46:21 11’18”
12 VERSCHUREN Sanne BEL D16 VVO 0:50:13 12’14”
13 VAN ZWEDEN Vera NED D16 NOLB 0:50:50 12’23”
14 VANDEMEULEBROEK Margot BEL D16 FRSO 1:08:22 16’40”

D20 , 8000 m , 305 m

Pos Name Nat Class Team Time Time
1 FABRÉ Miek BEL D18 VVO 1:03:32 7’56”
2 ROBERTS Rebecca GBR D20 ENG 1:03:53 7’59”
3 STEVENS Victoria GBR D20 ENG 1:09:40 8’42”
4 HALLIDAY Jo GBR D20 ENG 1:09:51 8’43”
5 MELIS Elien BEL D18 VVO 1:13:28 9’11”
6 SALLAERTS Saartje BEL D20 VVO 1:14:10 9’16”
7 HENKES Katharina BEL D20 FRSO 1:18:52 9’51”
8 WERDING Anne BEL D20 FRSO 1:35:06 11’53”
9 DREISBACH Danna GER D20 WTB 1:42:09 12’46”
10 BELOW Katharina GER D20 WTB 1:46:04 13’15”
11 STAS Caroline BEL D18 FRSO 1:56:58 14’37”
12 URBANIETZ Sandra GER D20 WTB 2:00:11 15’01”

DE , 8000 m , 305 m

Pos Name Nat Class Team Time Time
1 TULLENEERS Veerle BEL D21 VVO 1:01:55 7’44”
2 OEYEN Greet BEL D21 VVO 1:06:43 8’20”
3 SPILLAR Michelle GBR DE ENG 1:08:23 8’32”
4 DAMS Tinny BEL D21 VVO 1:10:00 8’45”
5 DANIEL Laura GBR DE ENG 1:11:04 8’52”
6 HERMANS Aline BEL DE FRSO 1:11:41 8’57”
7 SCHLAEFKE Bettina GER DE WTB 1:12:54 9’06”
8 MULPAS Vinciane BEL DE A.S.U.B 1:13:34 9’11”
9 ZWIKKER Sadie NED DE NOLB 1:16:17 9’32”
10 HENNEN AnneFrançoise BEL DE FRSO 1:20:05 10’00”
11 BUTT Jackie GBR DE ENG 1:20:37 10’04”
12 VAN OPSTAL Lieke NED D21 NOLB 1:20:57 10’07”
12 VANDERMEULEN Severine BEL DE FRSO 1:20:57 10’07”
14 CLISSEN Valérie BEL DE C.O. Liège 1:25:26 10’40”
15 BLOCKX Stéphanie BEL DE C.O. Liège 1:28:56 11’07”
16 STÖTZEL Sabine GER DE WTB 1:30:18 11’17”
17 HARTOG Inez NED DE NOLB 1:31:34 11’26”
18 CRETTELS Leslie BEL DE Hermathenae 1:46:04 13’15”
19 SADZOT Agnès BEL DE O.L.G. St. Vith “ARDOC” 1:53:34 14’11”

D 4045 , 5000 m , 105 m

Pos Name Nat Class Team Time Time
1 MORGAN Jane GBR D40 ENG 0:41:55 8’22”
2 ROSS Lesley GBR D40 ENG 0:42:54 8’34”
3 VAN DE RIET Dunja CRO D40 NOLB 0:48:04 9’36”
4 HENKES Maria BEL D40 FRSO 0:49:25 9’52”
5 MULDER Katinka NED D45 NOLB 0:50:20 10’03”
6 HARDING Alison GBR D40 ENG 0:51:23 10’16”
7 PISSART Geneviève BEL D40 FRSO 0:53:00 10’36”
8 VANDEWEYER Marijs BEL D40 VVO 0:56:25 11’17”
9 NYS Geneviève BEL D40 FRSO 0:59:30 11’53”
10 VERBERNE An BEL D35 VVO 1:02:25 12’29”
11 WOUTERS Leen BEL D40 VVO 1:03:01 12’36”
12 SETZERBRITWUMT Ulrike GER D45 WTB 1:04:14 12’50”

D 5055 , 4100 m , 95 m

Pos Name Nat Class Team Time Time
1 HALLETT Jackie GBR D50 ENG 0:34:01 8’17”
2 ROSEN Janet GBR D50 ENG 0:36:30 8’54”
3 SWINNEN Lea BEL D50 VVO 0:42:28 10’21”
4 BASTINHALMES Hildegard BEL D50 FRSO 0:42:50 10’26”
5 EYKMANS Lisette BEL D55 VVO 0:42:52 10’27”
6 BROWN Sarah GBR D50 ENG 0:43:48 10’40”
7 VLIEGEN Elisabeth BEL D55 FRSO 0:44:56 10’57”
8 COLE LilyAnne BEL D50 VVO 0:54:36 13’19”
9 DECEUNINCK Colette BEL D50 FRSO 0:54:59 13’24”
10 ROELING Monica NED D50 NOLB 0:56:50 13’51”
11 SCHLAEFKE Karin GER D55 WTB 1:07:56 16’34”

D 60+ , 3300 m , 80 m

Pos Name Nat Class Team Time Time
1 DEFFENSE Monique BEL D60 FRSO 0:34:35 10’28”
2 PALMER Hilary GBR D60 ENG 0:37:03 11’13”
3 SCHUMACHER Marlène BEL D60 FRSO 0:41:36 12’36”
4 CAMPBELL Ruby GBR D60 ENG 0:42:52 12’59”
5 MARIEN Gilberte BEL D60 VVO 0:46:08 13’58”
6 GOFFIN Magda BEL D70 VVO 0:47:07 14’16”
7 GENTEN Thérèse BEL D65 FRSO 0:50:12 15’12”
8 WARD Pauline GBR D60 ENG 0:52:58 16’03”

H14 , 5000 m , 105 m

Pos Name Nat Class Team Time Time
1 CRICKMORE Jon GBR H14 ENG 0:42:37 8’31”
2 BRAY Peter GBR H14 ENG 0:45:42 9’08”
3 GILLET Thomas BEL H12 FRSO 0:48:42 9’44”
4 GILLET Julien BEL H14 FRSO 0:49:02 9’48”
5 KEUPPENS Arno BEL H12 VVO 0:54:48 10’57”
6 LEEUWS Evert BEL H12 VVO 0:58:20 11’39”
7 LEJOLY Matthieu BEL H14 FRSO 1:03:56 12’47”
8 BEASANT Michael GBR H14 ENG 1:03:57 12’47”
9 MARINUS Dieter BEL H12 VVO 1:07:37 13’31”
10 PENNING Alvar GER H14 WTB 1:07:40 13’31”
11 KIPP Christof GER H14 WTB 1:15:47 15’09”
PIKET Pjotr NED H14 NOLB not classified

H17 , 6100 m , 165 m

Pos Name Nat Class Team Time Time
1 GENAR Jeremy BEL H16 VVO 0:38:19 6’16”
2 LEEUWS Wouter BEL H16 VVO 0:41:11 6’45”
3 HALLIDAY Matt GBR H16 ENG 0:41:13 6’45”
4 HODKINSON Peter GBR H16 ENG 0:42:13 6’55”
5 MICHIELS Yannick BEL H16 VVO 0:44:05 7’13”
6 HOFMANS Benjamin BEL H16 FRSO 0:45:21 7’26”
7 BIRTWISTLE Duncan GBR H16 ENG 0:45:48 7’30”
8 LUDOVICY Nicolas BEL H18 FRSO 0:48:10 7’53”
9 SPÄTH Felix GER H16 WTB 0:50:21 8’15”
10 GLOWKA Arvid GER H16 WTB 0:53:16 8’43”
11 PRUNSCHE Christoph GER H16 WTB 0:59:54 9’49”
12 DE JONG Koen NED H16 NOLB 1:02:36 10’15”
13 BREDO Thomas BEL H16 FRSO 1:14:03 12’08”

H20 , 11600 m , 480 m

Pos Name Nat Class Team Time Time
1 DE NEYER Quentin BEL H20 FRSO 1:17:34 6’41”
2 DE NEYER Gilles BEL H20 FRSO 1:19:21 6’50”
3 EMBREY Iain GBR H20 ENG 1:20:05 6’54”
4 DUCRO Dennis BEL H20 VVO 1:21:35 7’01”
5 LLEWELLYN Andrew GBR H20 ENG 1:21:58 7’03”
6 GOUBAU Johan BEL H20 FRSO 1:28:40 7’38”
7 DEIJGERS Niel BEL H18 VVO 1:33:20 8’02”
8 FOPPEN Wouter NED H20 NOLB 1:35:57 8’16”
9 GLOWKA Niklas GER H20 WTB 1:40:25 8’39”
10 LEEUWS Steven BEL H20 VVO 1:41:01 8’42”
11 EMBREY Chris GBR H20 ENG 1:42:45 8’51”
12 BRITWUM Christian GER H20 WTB 1:55:26 9’57”
URBANIETZ Florian GER H20 WTB not classified

HE , 11600 m , 480 m

Pos Name Nat Class Team Time Time
1 PASQUASY Fabien BEL HE FRSO 1:05:35 5’39”
2 ARCHER Duncan GBR HE ENG 1:09:04 5’57”
3 VAN GASSE Etienne BEL HE FRSO 1:13:28 6’20”
4 SKOGTJÄRN Pal SWE HE Södertälje Nykvarn Orien 1:14:57 6’27”
5 VAN DER KLEIJ Thomas BEL HE hamok 1:15:15 6’29”
6 TALLOEN Joost BEL H21 Omega 1:15:36 6’31”
7 SPROT Michael GBR HE ENG 1:16:04 6’33”
8 BASTIN Michel BEL HE O.L.G. St. Vith “ARDOC” 1:16:35 6’36”
9 SILLIEN Nicolas BEL HE FRSO 1:17:09 6’39”
10 HOEKX Jeroen BEL HE hamok 1:18:11 6’44”
11 ROOS Clemens NED HE NOLB 1:18:41 6’46”
12 DELOBEL Bart BEL H21 VVO 1:18:55 6’48”
13 BERNARD Christophe BEL HE A.S.U.B 1:19:47 6’52”
14 FISCHER Axel GER HE WTB 1:20:07 6’54”
15 SCHULTEZURHAUSEN Roman GER HE WTB 1:22:37 7’07”
16 MAZY Alain BEL HE C.O. Liège 1:23:17 7’10”
17 RIECHERS Sören GER HE WTB 1:23:37 7’12”
18 BRIERS Yves BEL HE K.O.L 1:25:11 7’20”
19 MOOIMAN Gerard NED HE K.O.L 1:25:20 7’21”
20 MENSINK Marco NED HE NOLB 1:26:14 7’26”
21 MARIEN Tom BEL H21 VVO 1:26:22 7’26”
21 PEETERS Ken BEL HE TROL 1:26:22 7’26”
23 HENNES Michael BEL HE O.L.G. St. Vith “ARDOC” 1:27:05 7’30”
24 FRANSSEN Desmond BEL H21 TROL 1:27:44 7’33”
25 MONRO Andrew GBR HE ENG 1:28:10 7’36”
26 HENDRICKX Pieter BEL H21 VVO 1:28:11 7’36”
27 VANDEMEULEBROEK Félix BEL HE A.S.U.B 1:33:32 8’03”
28 HENDRICKX Wannes BEL HE K.O.L 1:33:46 8’05”
29 HEUNINCKX Dries BEL HE K.O.L 1:34:01 8’06”
30 HOFMANN Götz GER HE WTB 1:38:15 8’28”
31 CREFCOEUR Philippe BEL HE A.S.U.B 1:40:22 8’39”
32 TALLOEN Hans BEL HE Omega 1:48:16 9’20”
33 FOPPEN Niels Peter NED HE NOLB 1:51:31 9’36”
34 HOCK Michael BEL HE O.L.G. St. Vith “ARDOC” 1:54:04 9’49”
35 MULLER Eelco NED HE AMOR 2:27:49 12’44”
GOUBAU Julien BEL HE C.O. Pégase not classified

H 4045 , 8000 m , 305 m

Pos Name Nat Class Team Time Time
1 THEISS Robert BEL H40 FRSO 0:54:04 6’45”
2 HARDING Kevin GBR H40 ENG 0:55:37 6’57”
3 HALLETT Clive GBR H40 ENG 0:56:00 7’00”
4 STOFFELS Christian BEL H45 FRSO 0:56:01 7’00”
5 LAENEN Frans BEL H45 VVO 0:56:17 7’02”
6 MOSSOUX Patrick BEL H45 FRSO 1:00:15 7’31”
7 PEETERS Dominique BEL H45 VVO 1:02:09 7’46”
8 PAGET Dale GBR H40 ENG 1:06:26 8’18”
9 VERDEYEN Guido BEL H40 VVO 1:07:37 8’27”
10 HEIKOOP Anne NED H45 NOLB 1:10:15 8’46”
11 LONSDALE John NED H40 NOLB 1:12:31 9’03”
12 MERTENS Heino NED H45 NOLB 1:13:45 9’13”
13 WOLFS Tobias GER H40 WTB 1:16:01 9’30”

H 5055 , 6100 m , 165 m

Pos Name Nat Class Team Time Time
1 MARCHAL Pierre BEL H50 FRSO 0:41:51 6’51”
2 GILOT Jos BEL H50 VVO 0:44:55 7’21”
3 DREDGE Bob GBR H50 ENG 0:48:05 7’52”
4 VAN OPSTAL Adrie NED H50 NOLB 0:48:06 7’53”
5 BASTIN Hubert BEL H55 FRSO 0:49:17 8’04”
6 WOOD Alistair GBR H50 ENG 0:50:13 8’13”
7 HENDRICKX Roger BEL H50 VVO 0:51:00 8’21”
8 VAN DE RIET Gerrit NED H50 NOLB 0:52:37 8’37”
9 LOMAS Kevin GBR H50 ENG 0:58:36 9’36”
10 HOEKX Willy BEL H45 VVO 0:58:37 9’36”
11 FOPPEN Peter NED H50 NOLB 0:59:19 9’43”
12 PASQUASY JeanClaude BEL H55 FRSO 1:09:20 11’21”
13 SCHLAEFKE Dieter GER H50 WTB 1:26:28 14’10”

H 60+ , 5000 m , 105 m

Pos Name Nat Class Team Time Time
1 HAMPTON Mike GBR H60 ENG 0:45:07 9’01”
2 DEFERME Georges BEL H60 VVO 0:45:32 9’06”
3 MORRIS Brian GBR H60 ENG 0:46:45 9’21”
4 GEERS Kees NED H60 NOLB 0:47:52 9’34”
5 MENSINK Frank NED H60 NOLB 0:48:09 9’37”
6 DEN TROOSTER Jozef BEL H60 VVO 0:49:03 9’48”
7 THIJS Jos BEL H60 VVO 0:50:06 10’01”
8 IN T GROEN Mike NED H60 NOLB 0:51:05 10’12”
9 LAILEY Julian GBR H60 ENG 0:53:13 10’38”
10 DERY Serge BEL H60 FRSO 0:55:50 11’09”
11 RENNOTTE Georges BEL H60 FRSO 0:56:20 11’15”
12 DMYTERKO Stephane BEL H60 FRSO 1:03:14 12’38”