The selection policy for junior classes for Interland 2015 can be viewed from the following link:

Interland 2015 Junior Selection Policy

WJHI 2014 – Selections

The team selected to represent England in the WJHI in 2014 is available from the link below;

WJHI 2014 – selections

WJHI 2014 – Selection Policy

The selection policy for the Ward Junior Home International 2014 is now available from the following link:

WJHI 2014 Selection Policy

WHJI2013 Report and Results

Please click on the link below for details:

WHJI2013 Report and Results

WJHI 2013 – Junior Selections

The selections for the Ward Junior Home International 2013 are now available from the following link:

WJHI Selections

The selection policy for Juniors for Interland 2014 is now available from the following link:

Junior Selection Policy for Interland 2014

WJHI 2013 Selection Policy

The selection policy for the Ward Junior Home International 2013 is now available from the following link:

WJHI 2013 Selection Policy

SELECTION NOTICE (Revised November 2012)

English Orienteering Council

In view of the postponement of the nominated Selection race at the November Classic the England Junior Selectors have substituted the following race;

2nd December – OK Nuts Trophy at Esher Common organised by SLOW (Closing date for pre-entries 25th November)

Please note that at this race M14/W14 should enter the ‘Short Green’ course if they wish to be considered for selection for Interland 2013.

The revised Selection Notice is therefore as follows;

[Read the rest of this entry…]

WJHI 2012 Results and Report

Results and a report from the recent Ward Junior Home Internationals 2012 in Surrey can now be found at the following link:

WJHI 2012 Results and Report

Photographs from the event, courtesy of Mark Cheeseman, are also now available from the link below:

WJHI 2012 Photographs

England Team – WJHI 2012

The team selected to represent England in the WJHI in 2012 is as follows;

 W14

Louise Adams(SYO)

Fiona Bunn (TVOC)

Lucy Haines (AIRE)

Chloe Potter (BOK)

W16

Natalie Beadle (LOC)

Julie Emmerson (OD)

Katherine Hall (SYO)

Sarah Jones (BARRO)

W18

Lucy Butt (Sarum)

Florence Haines (AIRE)

Zoe Harding (SROC)

Rosie Watson (WCOC)

M14

Matthew Fellbaum (M|DOC)

Harrison McCartney (OD)

Aidan Rigby (CLOK)

Euan Tebbutt (LEI)

M16

Michael Adams (SYO)

Dane Blomquist (BAOC)

William Rigg (LOC)

Joe Woodley (AIRE)

M18

Matthew Elkington (OD)

Chris Owens (DEE)

Adam Potter (BOK)

Aidan Smith (SYO)

 Congratulations to all those selected..

 Keith Marsden (SEOA), Hilary Palmer (EMOA), Tim Tett (YHOA)